»Neodgovorno bi bilo dopustiti, da se primanjkljaji še naprej povečujejo. To bi neizogibno vodilo v obsežna zvišanja davkov in znižanja pokojnin.«
»Konec leta 2020 je v družbi varčevalo skupaj 53.594 zaposlenih, skupna zbrana sredstva v upravljanju so znašala 343,9 milijona evrov (z upoštevanjem rentnega sklada), dodatno pokojnino pa je mesečno prejemalo 2658 ljudi.«
»Ko smo se lotili tega, smo v šali rekli, polovica države bo jezna na nas, ali tisti, ki vplačujejo ali tisti, ki prejemajo.«
»Že v tem trenutku ne bi rekel, da je pokojninska blagajna nevzdržna. Razmerje med aktivnimi in upokojenimi je bilo pred desetimi leti 1,46, danes je 1,57. Transfer iz proračuna v pokojninsko blagajno je verjetno na najnižji ravni v zadnjih 12 letih – pustimo tisto v 90. letih. S tega vidika ne bi rekel, da je blagajna nevzdržna. V bistvu je v dobri kondiciji.«
»To je posledica tega, da imamo zelo močan prvi steber, zato se v drugem manj varčuje.«
»Trenutno stanje v pokojninski blagajni je dobro. V zadnjih 10 letih se je stanje samo izboljševalo, črnoglede napovedi OECD-ja se niso uresničile in mislim, da smo si enotni, da kakšno posebno hitenje ni potrebno.«
»Olajšava za drugi steber sicer že obstaja, a bi jo morala država še dodatno okrepiti. Pokojninska reforma namreč ne pomeni le ureditve upokojitvene starosti ali odmernega odstotka, ampak tudi to, koliko prispevkov delodajalci namenjajo zaposlenim v drugem stebru!«
»Slovenija je v postopku priprave pokojninske reforme.«
»Ti dve uskladitvi, decembrska in januarska, pomenita na letni ravni za pokojninsko blagajno v letu 2021 približno 260 milijonov evrov dodatnih sredstev.«
»Pa morda ne takoj, ko naj bi predvidoma začela reforma veljati, torej leta 2025, ampak bi se postopno podaljševanje pokojninske dobe in starosti lahko začelo šele leta 2026 ali pozneje.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju